Przejdź do treści
Strona główna » Cmentarze żydowskie

Cmentarze żydowskie

Cmentarze żydowskie to w niektórych okolicach nieliczne pozostałe ślady pamięci obecności Żydów w Polsce. Nawet jeśli nie zachowały się żadne macewy, możemy spotkać w różnych regionach Polski na mapach wspomnienia o miejscach pochówku Żydów z okolic.

Przed wojną społeczność żydowska w Polsce stanowiła dużą część społeczeństwa, a w wielu miastach i miasteczkach nawet większość.  Niewiele żydowskich domów, synagog, miejsc modlitwy i nauki przetrwało do dziś (oczywiście poza większymi ośrodkami, które każdy kojarzy z kulturą żydowską). Miejsca po nich zwykle są puste lub zajęte w zupełnie innych celach.

Cmentarze żydowskie jako źródło wiedzy

Oprócz miejsc pamięci i miejsc ważnych dla kultury, cmentarze żydowskie pozostają źródłem języka hebrajskiego, jaki używany był w Polsce. Napisy dostarczają też informacji o miejscach, ludziach i historii danej okolicy – są to informacje, których często nie da się znaleźć już nigdzie indziej.

Niestety, bariera językowa sprawia, że wiele osób ignoruje te miejsca albo traktuje tylko jako estetyczny element krajobrazu. W związku z tym chcemy pokazać wam różnie miejsca i nauczyć was odczytywać napisy, skróty i symbole. Nie jest to takie trudne, jak się wydaje!

Język hebrajski na macewach

Język macew i miejsc pamięci zawiera różne powtarzające się elementy, które łatwo identyfikować. Można zacząć od szukania skrótów, znaczeń symboli i podstawowych słów.

Miejsca pochówku Żydów pozwalają nam też odkrywać kontekst kulturowy i historię różnych miejscowości. O tym też chcemy wam opowiedzieć, żeby przywrócić pamięć różnych miejsc i osób, które pozwolą nam lepiej poznać kulturowe dziedzictwo polskich Żydów, jak i po prostu Polski. Czasem nie są to niestety historie łatwe, ale one też opowiadają coś o nas samych i o naszym otoczeniu.

O projekcie

Projekt składa się z bazy wiedzy na stronie internetowej, wpisów i filmików na social mediach oraz publikacji.

Planujemy stworzyć ebooka, dzięki któremu będziecie mogli odczytywać samodzielnie najważniejsze informacje z macew.

Jeśli interesuje was ten temat i chcecie być na bieżąco, możecie zapisać się do naszego newslettera.

Chcesz być na bieżąco?
Zapis się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o kursach i nowych materiałach!

Jeśli chcecie poznać hebrajski, możecie zapisać się do nas na kurs online lub zaprosić nas na warsztaty.

cmentarze żydowskie macewy