Przejdź do treści
Strona główna » Tu bi-Szwat – Nowy Rok Drzew

Tu bi-Szwat – Nowy Rok Drzew

  Tu bi-Szwat, nazywane również Nowym Rokiem Drzew, to wyjątkowe żydowskie święto obchodzone 15 dnia miesiąca Szwat. Nazwa święta jest nie tylko symboliczna, ale także odzwierciedla jego główne znaczenie. Literami hebrajskimi ט”ו oznacza się liczbę 15, a ט”ו בשבט (tu bi-szwat) tłumaczy się jako „15 w Szwat”.

  Historia i Symbolika Tu bi-Szwat

  Inna nazwa tego święta, ראש השנה לאילנות (rosz ha-szana la-ilanot), czyli Nowy Rok Drzew, ukazuje główne przesłanie tego święta. Mimo że tradycyjny Żydowski Nowy Rok (Rosz ha-Szana) przypada na jesień, w judaizmie istnieją różne okresy rozpoczęcia roku. 15 Szwat to symboliczny Nowy Rok Drzew, który związany jest z okresem, gdy drzewa w Ziemi Biblijnej zaczynają owocować. Ze względu na różnice w klimacie między Ziemią Świętą a Europą, ta data jest istotnym wydarzeniem.

  Tu bi-Szwat w Kontekście Biblii

  więto Tu biSzwat ma swoje korzenie w Biblii, która odgrywa istotną rolę w żydowskiej tradycji i wyznaniu. Biblia jest źródłem wielu nauk i przekazów, które wpłynęły na obchody tego święta.

  1. Owoce wymienione w Biblii: Podczas święta Tu bi-Szwat spożywane są owoce, które są symbolicznymi skarbami Ziemi Świętej. Biblia zawiera opisy owoców, które są związane z tą ziemią, takie jak winogrona, figi, granaty, oliwki i daktyle. Spożywanie tych owoców podczas święta jest sposobem oddania hołdu przyrodzie, która dostarcza te bogactwa.
  2. Biblijne podstawy ekologii: Wspomniany wcześniej cytat z Biblii, że „człowiek jest jak drzewo polne” (Pwt 20,18), odnosi się do przyrody jako cennego daru Bożego. Ta biblijna perspektywa mówi nam, że człowiek jest odpowiedzialny za troskę o świat naturalny i jego zachowanie. Owoce i drzewa w Biblii często symbolizują życie, obfitość i błogosławieństwo Boże.
  3. Wartości moralne: Biblia zawiera wiele nauk i przekazów moralnych, które podkreślają znaczenie opieki nad przyrodą i ziemią. To święto przypomina o tych wartościach i zachęca do refleksji nad naszymi działaniami wobec przyrody oraz ochrony jej integralności.
  4. Słowo Boże jako inspiracja: Dla wielu Żydów Biblia jest źródłem inspiracji i wskazówek moralnych. To święto stanowi okazję do rozważań nad tym, jak można wcielać w życie nauki zawarte w Pismach Świętych w kontekście dbałości o środowisko naturalne.

  Wartości i nauki zawarte w Biblii stanowią fundament idei troski o przyrodę i ekologii podczas obchodów święta Tu bi-Szwat. To czas, aby wydobyć te biblijne przesłania i wdrożyć je w życie, podkreślając, że opieka nad środowiskiem jest ważnym elementem w wierzeniach i tradycji żydowskich.

  Świętowanie Tu bi-Szwat

  Podczas obchodów Tu biSzwat spożywa się owoce, które symbolizują bogactwo i piękno Ziemi Świętej. W menu znajdują się winogrona, figi, granaty, oliwki i daktyle. Dodatkowo, jedząc pszenicę i jęczmień, tworzy się symboliczną siódemkę, co odnosi się do symboliki biblijnej.

  Ekologia i Sadzenie Drzew

  Święto Tu bi-Szwat nabiera szczególnego znaczenia w obliczu współczesnych wyzwań ekologicznych. W miarę jak nasza planeta staje się coraz bardziej narażona na zmiany klimatyczne, wyczerpywanie zasobów naturalnych i utratę różnorodności biologicznej, to święto staje się przypomnieniem o konieczności troski o środowisko naturalne.

  Współczesne obchody Tu bi-Szwat często skupiają się na promowaniu zrównoważonego stylu życia i ochrony przyrody. Ludzie na całym świecie przyłączają się do akcji sadzenia drzew, dbania o parki narodowe i rezerwaty przyrody, a także podejmują kroki mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko.

  To święto przypomina nam, że przyroda jest darem, który powinniśmy szanować i chronić. Każe nam myśleć o naszych codziennych decyzjach, które mogą wpłynąć na stan środowiska, oraz o tym, jak możemy działać, aby wspierać ochronę przyrody na naszej planecie.

  Warto zauważyć, że niezależnie od wyznania czy przekonań, wartościowe przesłanie Tu bi-Szwat dotyczące troski o środowisko i zachowania natury stanowi inspirację do podejmowania działań na rzecz lepszego przyszłego dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń.

  Chcesz poznać hebrajski? 
  Zapisz się do nas na kurs!

  Na bieżąco polecamy różne rzeczy na naszych social mediach: InstagramFacebook.

  tu bi-szwat święto żydowski nowy rok drzew żydowski
  Zapisz się do newslettera!
  Otrzymaj darmowe materiały i informacje o nowych kursach.