Przejdź do treści
Strona główna » Symbolika baranka

Symbolika baranka

  Baranek w chrześcijaństwie odgrywa istotną rolę w trakcie trwającej obecnie Wielkanocy. Warto wiedzieć, że symbolika baranka wywodzi się z judaizmu i odnosi się do ofiary składanej podczas święta Pesach.

  Symbolika baranka w judaizmie

  W biblijnej Księdze Wyjścia nakazano spożywanie baranka pieczonego na ogniu podczas Pesach, obchodzonego w celu upamiętnienia wyjścia z niewoli egipskiej. Ten baranek miał być jednoroczny i bez skazy, stanowiąc centralny element ceremonii. Jednak w dzisiejszych czasach, po zburzeniu Świątyni, nie składa się ofiary. W zamian za to, na tradycyjnym sederze pesachowym, kładzie się na talerzu kawałek mięsa jagnięcia z kością.

  Czym jest Pesach?

  To święto odnoszące się do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej. Samo słowo pochodzi od rdzenia פ-ס-ח (p-s-ch), który najczęściej się tłumaczy jako związany ze znaczeniem „przejścia”, „przejścia nad”, „pominięcia”. Motyw przejścia jest centralny, szczególnie w kontekście ofiary paschalnej. Baranek, ofiarowany w tym obrzędzie, przypomina o wydarzeniu biblijnym, w którym krew z niego została użyta do oznaczenia drzwi domów Izraelitów, oszczędzając je od egipskiej plagi śmierci. Według narracji biblijnej, anioł posłany przez Boga przechodził obok tych domów, pomijając je, podczas gdy pierworodni synowie Egipcjan ginęli.

  Symbolika baranka w chrześcijaństwie

  Symbolika baranka została przeniesiona do chrześcijaństwa, gdzie Jezus jest nazywany „Barankiem Bożym”. Chrześcijaństwo interpretuje Jego ofiarę na krzyżu jako spełnienie symboliki ofiary baranka z judaizmu. Dla chrześcijan, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa są rozumiane jako nowa, ostateczna ofiara, która umożliwia zbawienie ludzkości.

  Baranek Boży po hebrajsku to שה האלוהים (se ha-Elohim). Warto też odnotować, że w starożytności שה (se) oznaczało młode nie tylko owcy (jagnię), ale też kozy (koźlątko). Współcześnie שה to po prostu jagnię, a koźlątko to גדי (gedi).

  Baranek u Samarytan

  Tradycja składania ofiary z baranka w Pesach jest wciąż żywa u Samarytan, niewielkiej społeczności, która przetrwała od starożytności. Samarytanie wyznają Torę i do dziś składają ofiary, tak jak w starożytności. Ich świętym miejscem jest góra Gerizim w Samarii.

  Zapraszamy na kursy hebrajskiego biblijnego i współczesnego! Przeczytaj więcej o kursach!

  Na bieżąco polecamy różne rzeczy na naszych social mediach: InstagramFacebook.

  Zapisz się do newslettera!
  Otrzymaj darmowe materiały i informacje o nowych kursach.