Przejdź do treści
Strona główna » Pismo hebrajskie – poznaj alfabet hebrajski

Pismo hebrajskie – poznaj alfabet hebrajski

  Pismo hebrajskie, czyli alfabet hebrajski, różni się znacząco od łacińskiego, ale wcale nie jest taki trudny, jakby mogło się wydawać. Składa się tylko z 22 liter. Każdą literę pisze się oddzielnie, więc bardzo łatwo je odróżnić.

  W alfabecie hebrajskim nie rozróżnia się liter wielkich i małych. Czytamy od prawej do lewej. Pięć liter ma inne znaki końcowe (te dłuższe, po lewej): kaf כ ך, mem מ ם, nun נ ן, pe פ ף, cade צ ץ.

  Niektóre litery mogą oddawać dwa dźwięki, zależnie od wyrazu (często określa to gramatyka):

  • bet ב to /b/ lub /v/ jak polskie <w>
  • pe פ to /p/ lub /f/
  • kaf כ to /k/ lub /χ/ – <ch> charczące, języczkowe
  • szin ש to /ʃ/ lub /s/ – <sz> jak angielskie <sh>

  Wszystkie literki alfabetu hebrajskiego wraz z wymową znajdziesz w darmowym ebooku do ściągnięcia na naszej stronie: alfabet hebrajski – darmowy ebook.

  alfabet hebrajski, jezyk hebrajski, pismo hebrajskie
  Współczesny alfabet hebrajski

  Wszystkie litery hebrajskiego alfabetu: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

  Ich nazwy, patrząc od prawej do lewej: alef, bet, gimel, dalet, he, waw, zajin, chet, tet, jud, kaf, lamed, mem, nun, samech, ajin, pe, cade, kof, resz, szin i taw. Poniżej możecie zobaczyć obrazek z podpisanymi literami wraz z wymową.

  Czy pismo hebrajskie ma samogłoski?

  W alfabecie hebrajskim nie zapisuje się samogłosek, choć współcześnie niektórych liter używa się w tym celu: waw ו może pełnić rolę /u/ lub /o/, a jud י rolę /i/. Nie ma się jednak czym martwić, bo odmiany w języku hebrajskim są bardzo regularne. Konkretne samogłoski są związane z konkretnymi częściami mowy i znaczeniami. Łatwo to załapać i przy okazji odkryć ciekawy sposób myślenia.

  Historia pisma hebrajskiego

  kaf dłoń alfabet hebrajski

  Alfabet hebrajski powstał już w starożytności na drodze ewolucji pism semickich. To tutaj zaczyna się historia pisma fonetycznego, a więc takiego, w którym znaki odpowiadają jakimś dźwiękom, a nie ideom. Im starsze pismo semickie, tym bardziej przypomina obrazki. Śladem tego w alfabecie hebrajskim są nazwy liter (np. kaf – dłoń), jednak powiązanie nazwy z kształtem już się tak nie rzuca w oczy, już nie jest tak oczywiste w przypadku wielu liter.

  Alfabet hebrajski PDF – darmowy ebook

  Zachęcamy do pobrania naszego darmowego ebooka, który stanowi kompleksowy przewodnik po alfabecie hebrajskim. W tej publikacji znajdziesz nie tylko szczegółowe informacje o wymowie każdej litery, ale także omówienie różnych stylów pisma hebrajskiego. To idealne narzędzie dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć zarówno podstawy alfabetu, jak i jego bardziej złożone aspekty. „Alfabet hebrajski pdf – darmowy ebook” jest dostępny na naszej stronie internetowej i stanowi doskonałe źródło wiedzy dla każdego, kto interesuje się językiem hebrajskim.

  Jeśli chcesz poćwiczyć pismo drukowane, ściągnij nasz darmowy ebook „Alfabet hebrajski PDF z wymową”.

  pismo hebrajskie alfabet hebrajski pdf

  Alfabet hebrajski – pismo drukowane

  Pismo hebrajskie w formie drukowanej jest powszechnie używane w książkach, gazetach, i innych publikacjach. Charakteryzuje się ono wyraźnymi, prostymi kształtami liter, które są łatwiejsze do odczytania niż bardziej stylizowane formy pisma ręcznego. Drukowane litery hebrajskie często mają bardziej geometryczny kształt i są projektowane z myślą o klarowności i łatwości odczytu.

  Jeśli chcesz poćwiczyć pismo drukowane, ściągnij nasz darmowy ebook „Alfabet hebrajski – pismo drukowane”.

  pismo hebrajskie alfabet hebrajski pdf

  Odręczne pismo hebrajskie

  Odręczne pismo hebrajska, znana w języku hebrajskim jako כתב עברי רהוט (ktaw iwri rahut, co oznacza „płynne pismo hebrajskie”) lub כתב יד עברי (ktaw jad iwri, „hebrajskie pismo ręczne”) obejmuje kilka stylów pisania alfabetu hebrajskiego. Współczesny hebrajski, szczególnie w nieformalnym użytku w Izraelu, jest pisany przy użyciu kursywy aszkenazyjskiej, która rozwinęła się w Europie Środkowej do XIII wieku na potrzeby pisania w jidysz.

  Jeśli chcesz poćwiczyć pismo odęczne, ściągnij nasz darmowy ebook „Alfabet hebrajski – pismo odręczne”.

  pismo hebrajskie alfabet hebrajski pdf

  Pismo hebrajskie: skuteczna nauka

  W Biblii, wierszach, modlitewnikach, słownikach i czasami podręcznikach pojawiają się także nikudy, czyli pomocnicze oznaczenia w postaci kropek i kresek. Niektórzy uczą czytać hebrajskie pismo tylko z nikudami, jednak nie jest to praktyczne podejście. Na co dzień – w książkach, w prasie, w internecie – raczej nie spotkamy się z tymi znaczkami i musimy sobie jakoś poradzić. Na kursach języka hebrajskiego uczymy, jak czytać bez nikudów i bez wkuwania słów na pamięć.

  Poznaj z nami hebrajski

  Zachęcamy do obejrzenia naszego filmiku, w którym nasz lektor szczegółowo omawia alfabet hebrajski wraz z wymową. Aby uzyskać więcej wartościowych treści edukacyjnych, odwiedź nasze profile na Instagramie i Facebooku, gdzie codziennie publikujemy nowe, interesujące materiały. Dodatkowo, jeśli chcesz zgłębić podstawy alfabetu hebrajskiego, zapraszamy do zapoznania się z naszym darmowym materiałem dostępnym na stronie. To świetna okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o tym fascynującym języku!

  Zapisz się do newslettera!
  Otrzymaj darmowe materiały i informacje o nowych kursach.